АктуалноНовиниотдел ПБПЗ

24 март 2025 година-Световен ден за борба с туберкулозата

Мото: „ Да! Ние можем да спрем туберкулозата! „Ангажименти, инвестиции, резултати!“

Всяка година на 24 март се отбелязва Световния ден за борба с туберкулозата, за да повиши осведомеността за здравните, социални и икономически последици от туберкулозата и да засилят усилията за борба с глобалната епидемия от туберкулоза. Смята се, че около една четвърт от световното население е заразено с туберкулозна бактерия, но повечето хора няма да развият туберкулоза.Туберкулоза е водещата причина за смъртта на хората с ХИВ, а също и основен фактор за антимикробна резистентност. Глобалните усилия за борба с туберкулозата са спасили около 79 милиона живота от 2000 г. насам.
През тази година инициативите по повод Световния ден за борба с туберкулозата ще се проведат под мотото: „Да! Ние можем да спрем туберкулозата! „Ангажименти, инвестиции, резултати!“ .
Туберкулозата е вторият най-голям причинител на смъртност в световен мащаб, вследствие от инфекция, след вируса на ХИВ/СПИН. Над 95% от смъртните случаи, вследствие от туберкулоза, са в страни с ниски и средни доходи на населението. Туберкулозата е и една от трите главни причини за смъртността сред жените във възрастовата граница между 15 и 44 години.
По данни на Световната здравна организация близо 1/3 от населението на планетата е латентен носител на бактерията на туберкулозата. Само малка част от носителите обаче действително се разболяват. При хората със слаба имунна система това се случва много по-често, а при носителите на вируса на СПИН вероятността от развитие на заболяването е 20-30 пъти по-голяма. Болните от диабет, пушачите, и хората, които не получават достатъчно полезни вещества от храната, също са изложени на много висок риск от развитие на активната форма на болестта.

Какви са симптомите и как се развива заболяването?
Туберкулозата е инфекциозно бактериално заболяване, което най-често поразява белите дробове. Пренася се по въздушно-капков път през гърлото и белите дробове на носителите, при които болестта е в активна форма. Когато болният кашля или киха, той пренася бактерии във въздуха. За заразяването на други хора са достатъчни само няколко от тези бактерии.
При здравите хора инфекцията най-често не причинява никакви симптоми и силната имунна система не допуска бактерията да се активизира. Но инфекцията носи около 10% доживотен риск от последващо развитие на болестта.
Симптомите на активната форма на туберкулоза на белите дробове най-често са:силна кашлица, понякога с кръв в слюнката;
• болки в гръдния кош;
• отпадналост;
• загуба на тегло;
• треска;
• нощно изпотяване.
През първите няколко месеца симптомите обикновено са слаби. За една година болният може да зарази между 10 и 15 души при близък контакт с тях. Диагностиката се извършва чрез микроскопско изследване, което е особено трудно при децата.

Кой е изложен на най-висок риск?
Туберкулозата поразява главно млади хора в тяхната най-продуктивна възраст. Въпреки това, всички възрастови групи са в риск. Повече от 95% от смъртните случаи са в развиващите се страни. Най-голям брой болни има в Азия. В Африка съотношението на глава от населението също е значително – 255 случая на 100 000 души
Лечението
Туберкулозата е лечимо заболяване. В активната си форма традиционното медикаментозно лечение е шестмесечно, с помощта на антибиотици, придружени с информация, наблюдение и подкрепа на пациента от обучен медицински специалист.
Голяма част от случаите могат да бъдат излекувани при навременно и точноизпълнение на медицинските предписания.
Превенция и профилактика
На практика, много хора са носители на туберкулозната бактерия, без дори да знаят. От изключително важно значение е всеки да се грижи за доброто си здравословно състояние.
Ето и няколко съвета:
• Водете активен начин на живот с достатъчно движение (поне 30-минутна умерена активност дневно).
• Следете теглото си и при резки промени се консултирайте със специалист.
• Мерките за предпазване от диабет са от значение и за предпазването от развитие на туберкулоза.
• Избягвайте тютюнопушенето.
• Избягвайте рискови физически и сексуални контакти. В случай на инцидентен рисков контакт, направете изследване за ХИВ/СПИН.
• Хранете се максимално пълноценно – добрата и питателна хранителна диета стимулира имунната система и повишава защитните сили на организма.
През последните години се наблюдава намаляване на случаите на туберкулоза в световен мащаб. Новите възможности за бърза и мащабна диагностика подпомагат този процес. Добрата информираност, разумния и умерен начин на живот, са ключът към минимализирането на рисковете и доброто здраве.
Използвани източници:
Световната здравна организация
Информационна система по туберкулоза към Министерство на здравеопазването

По повод на предстоящата кампания, свързана с провеждане на Седмица на отворените врати за туберкулоза в периода от 24.03.2025 г. до 28.03.2025 г. РЗИ Благоевград и партньори планират да осъществят следните дейности:

  • Публикуване на сайта на РЗИ Благоевград информация за Туберкулозата.
  • Скрининг на риска за Туберкулоза чрез Анкетна карта в КАБКИС, РЗИ Благоевград.
  • Уведомяване на партньорите, работещи по Общинската програма за превенция на ХИВ/СПИН, СПИ и туберкулоза на община Благоевград за популяризиране на инициативата.
  • Активно популяризиране на инициативата сред ромското население чрез здравните медиатори, работещи на територията на област Благоевград.
  • Ежедневно излъчване на видеостената на РЗИ Благоевград на материали за същността и лечението на заболяването „Туберкулоза“.
  • При потвърждение за извършване на безплатни прегледи в СБАЛПФЗ Благоевград в периода 24 – 28.03. 2025 г., населението ще бъде своевременно информирано чрез здравно-образователни материали и чрез сайта на РЗИ Благоевград.