Световен ден за борба с диабета (WDD)
Световният ден за борба с диабета (WDD) е най-голямата световна кампания за повишаване на осведомеността за диабета, която достига до глобална аудитория от над 1 милиард души в над 160 страни. Той се отбелязва всяка година на 14 ноември, рождения ден на сър Фредерик Бантинг, който открива инсулина заедно с Чарлз Бест през 1922 г.
Международната диабетна фондация (IDF) е организация, обединяваща над 240 национални диабетни асоциации в 160 страни и територии. Нейната мисия е да подобри живота на хората с диабет и да предотврати диабета при този риск. Федерацията ръководи световната диабетна общност от 1950 г. WDD е създаден през 1991 г. от Международната диабетна федерация (IDF) и Световната здравна организация и става официален ден на ООН през 2006 г. с приемането на Резолюция 61/225 на ООН. Мотото на Световния ден за 2024 г. е „Преодоляване на бариерите и преодоляване на пропуските“
Защо диабетът е важен?
В световен мащаб броят на хората, живеещи с диабет се е увеличил от 108 милиона на 537 милиона през последните тридесет години, като 50% от хората с увреждания не знаят за състоянието си и не са диагностицирани.Тежестта на заболяванията, свързани с диабета, е огромна и нараства: само за 20 години смъртността от диабет се е увеличила с над 50% в световен мащаб. В момента диабетът е третата водеща причина за DALYs, предшестван само от исхемичната болест на сърцето и COVID-19.
Експанзивният растеж на епидемията от диабет върви ръка за ръка с увеличаването на рисковите фактори. Данните за света и в България се припокриват. Ръка за ръка вървят наднорменото тегло/затлъстяването и липсата на физическа активност: 68 от 100 възрастни са с наднормено тегло или затлъстяване и 36 от 100 души имат недостатъчно ниво на физическа активност.
Около 770 000 души, или 16,5% от населението на България, страдат от диабет. Това показват данните от последния скрининг, направен през 2024 г., на диабетиците в България и представен от председателя на Българското дружество по ендокринология проф. д-р Анна-Мария Борисова на пресконференция по повод предстоящия Световен ден за борба с диабета.
Сравнителният анализ показва увеличение на болните от диабет в страната ни – през 2006 г. техният процент е бил 7,9. По данни на Борисова всеки трети човек над 60 години в България е с диабет. Преобладават мъжете, както и живеещите в градове. Увеличаването на рисковите фактори за диабет е тревожно при деца и юноши. Шестнадесет от 100 юноши и 19 от 100 деца страдат от затлъстяване, докато 81 от 100 юноши практикуват недостатъчна физическа активност.
Хората, живеещи с диабет, се сблъскват с различни бариери пред достъпа до здравни грижи:
- Лечението на диабета и неговите усложнения може да бъде скъпо и често изисква големи разходи.
- Инсулинът е от решаващо значение за поддържане на живота на хора с диабет тип 1 и много хора с диабет тип 2.
- В много страни грижите за диабета не са включени в универсалното здравно покритие и има пропуски в първичните здравни услуги и достъпа до други нива на грижи.
Спирането на нарастването на диабета е възможно и върви ръка за ръка с прилагането на стратегии като:
- Профилактика на диабета и неговите рискови фактори, особено наднормено тегло/затлъстяване и недостатъчна физическа активност.
- Скрининг за диабет в общата популация и внимателно наблюдение на популацията в риск.
- Подобряване на диагностичния капацитет на здравните служби за диабет.
- Постоянно наблюдение на хората, живеещи с диабет.
- Капацитет за насочване и грижи на ниво вторична здравна помощ.
- Достъпът до качествено обучение по диабет гарантира адекватно обучение за здравния екип, хората, живеещи с диабет, тяхната непосредствена среда, лицата, които се грижат за тях, и обществото като цяло.
- Достъп до основни лекарства и технологии за диабет, включително инсулин.
- Информационни системи за събиране на данни за мониторинг и наблюдение на диабета.
Основни факти за диабета
- Диабет тип 1 не може да се предотврати.
- Диабет тип 2 често може да се предотврати чрез здравословна диета, редовна физическа активност, поддържане на нормално телесно тегло и избягване на употребата на тютюн.
- Диабетът е основна причина за слепота, бъбречна недостатъчност, инфаркти, инсулт и ампутация на долни крайници.
- Диабетът може да бъде лекуван и усложненията му да бъдат избегнати или отложени с редовни прегледи и лечение.
- Хората с диабет трябва да търсят редовен скрининг за усложнения, за да помогнат за ранното откриване. Това включва скрининг за бъбречно заболяване, редовни очни прегледи и оценка оросяването на краката.
- Отказът от цигарите намалява риска от развитие на диабет тип 2 с 30-40%.
- Диабетът е свързан с около два пъти по-висок риск от заболяване от туберкулоза (ТБ) и по-висок риск от мултирезистентна туберкулоза. Хората с туберкулоза и диабет са два пъти по-склонни да умрат по време на лечението на туберкулоза и имат два пъти по-голям риск от рецидив на туберкулоза след завършване на лечението.
- Само около 50% от хората с диабет тип 2 получават инсулина, от който се нуждаят, а другите 50% – не, често защото здравните системи на техните страни не могат да си го позволят.
- Лечението на диабета и неговите усложнения може да бъде скъпо и често изисква големи разходи от джоба.
- Инсулинът е от решаващо значение за поддържане на живота на хора с диабет тип 1 и много хора с диабет тип 2.
- В много страни грижите за диабета не са включени в универсалното здравно покритие и има пропуски в първичните здравни услуги и достъпа до други нива на грижи.
През месец ноември Регионална здравна инспекция – Благоевград организира скринингова кампания за диабет, която се провежда от ендокринолози в МБАЛ Благоевград.
Кампанията насочва вниманието към въпроси, които са важни за света на диабета и държи диабета здраво в общественото и политическо внимание.
14 ноември – Световният ден за борба с диабета ще бъде отбелязан чрез организиране на Здравен форум на тема „Диабет тип 2 – минало, настояще и бъдеще“ в зала 101 на учебен корпус 1 в ЮЗУ „Неофит Рилски“, гр. Благоевград от 10:30 часа до 12:30 часа (Виж. програмата).
Нека на този Световен ден на диабета да поставим благосъстоянието и качеството на живот в центъра на грижите за диабета!
Присъединете се към нас в повишаването на осведомеността, разпространението на знания и създаването на трайна промяназа всички засегнати от диабет!