Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 г. в Република България 2021 – 2025 г.
Поставяне на силанти на постоянни детски зъби – какво представлява процедурата?
Поставянето на силанти на постоянните детски зъби е профилактична процедура за предпазване от кариес. Поставя се покритие от специален материал върху дъвкателната повърхност, което възпрепятства задържането на храна и бактерии. Много родители и деца не са добре запознати с процедурата и се притесняват от излишно изпиляване на здравите зъбни тъкани на наскоро пробилите постоянни зъби. Изпиляване на твърди зъбни структури при поставянето на профилактично покритие на дъвкателната повърхност на зъбите не се прави. Обикновено се изпълнява поредица от сходни стъпки за всички видове материали за силанти.
Първата процедура, която се извършва е добро почистване на зъба. Това се прави машинно с четка и паста. След това добре се подсушава. В зависимост от материала може да се налага поставянето на дентално платно за изолация (денталдам, кофердам), което да не позволява досег на зъба с оралната среда. След това може да се подсуши допълнително с различни химични вещества и се поставя свързващ агент, който прави връзка между емайла и силанта. Профилактичното покритие се поставя чрез шприц в ямките на зъба. След това втвърдява за няколко минути чрез химична реакция или чрез осветяване със специална лампа. Последният етап е проверка дали поставеният силант пречи на захапката. Това се извършва като пациентът се подканя да захапе много тънка оцветяваща хартия. Ако има места, на които има предварителни контакти при захапване, то те се премахват, докато стане комфортно при затваряне на зъбните редици.
Боли ли поставянето на силант ?
Тъй като най-често тази манипулация се извършва при деца, това е и постоянно задаван въпрос. Поставянето на силант не боли въобще. Единственото неприятно преживяване е свързано с факта, че пациентът трябва да седи с отворена уста няколко минути. По своята същност процедурата дори оставя приятно усещане у децата, тъй като изисква извършване на професионална орална хигиена. Това от своя страна прави зъбите гладки и оставя в устата приятен вкус и усещане за чистота и свежест.
Вредно ли е поставянето на силанти?
При познаване на протокола на работа и извършване прецизно на манипулацията, поставянето на силанти крие само ползи и не нанася вреда на оралните тъкани. Не се нарушава целостта на зъбите, не пречат на добрата функция на зъбите, повишават минерализацията и с годините често отпадат сами, като оставят след себе си здрави и добре минерализирани твърди зъбни структури.
Какви противопоказания и рискове крие процедурата?
Противопоказани за поставяне на силанти са зъби с нелекувани кариозни лезии. Има проучвания, които сочат, че поставянето на профилактично покритие върху наличен кариес може да повлияе благоприятно и да предотврати бързата прогресия, но това е само временно, докато кариесът се премахне радикално и се изработи подходяща обтурация. При зъби, които вече са с оцветени повърхности, също се избягва покритието. При наличие на плака и храна в никакъв случай не се поставя силант, тъй като това би довело до заболяване на зъба и осигуряване на бактериите на среда, в която да се размножават необезпокоявани от извършваната хигиена. При недобре извършена манипулация има риск от бързото отпадане на силанта и липса на профилактичен антикариесен ефект. При липса на адекватна оценка на твърдите зъбни тъкани може да се развие кариес под силанта, който да се забележи късно и да се стигне до болка и усложнения. Ефективността на материалите за силанизация при превенцията от кариес се дължи на правилното им използване. Важно е да се спазват стъпките посочени в протоколите за работа с избраното профилактично покритие.
Скъпа ли е манипулацията ?
В България има национална програма за силанизиране на постоянните 6-ти зъби на деца от 5- до 9-годишна възраст. Може да се провери кои лекари по дентална медицина имат сключен договор и извършват процедури по програмата. Към момента е активна до 2025 г. В случай, че съответният зъболекар няма такъв договор, то цената варира в широки граници. Определя се в зависимост от цената на материала, използваното оборудване в кабинета и опитът и уменията на лекаря. Проучвания сочат, че поставянето на силант на дъвкателната повърхност намалява честотата на кариес между 11 и 51%, в сравнение със зъби без покритие за период от 2 до 5 години. Други автори посочват, че при 9-годишно проследяване само около 27% процента от зъбите със силанти развиват някакво заболяване, сравнено със 77% за зъби без профилактично покритие. 15-годишно проследяване сочи, че силанизирането намалява честотата на кариес с 54%. Тези данни ясно показват, че във всички случаи поставянето на силанти спестява много повече средства, отколкото е инвестицията. Посещението на денталния кабинет при децата на всеки 4-6 месеца е важно за преследване на оралното здраве особено в периода на смяна на временните с постоянни зъби. Тогава е моментът за профилактично покритие на дъвкателните повърхности.
Официалната страница на програмата: www.oralnaprofilaktika.bg
Времетраене на кампанията от 02.09.2024 г. – 30.11.2024 г.
Регионален координатор за Благоевград – д-р Александра Костадинова Драгостинова
Източник : Puls.bg – https://www.puls.bg/dentalno-zdrave/