АктуалноНовиниотдел ПЕК

Коклюш (магарешка кашлица)

Коклюшът, е остро инфекциозно заболяване, което засяга дихателната система – бели дробове и дихателни пътища. Причинява се от бактерия, която се открива в устата, носа и гърлото на заразеното лице.
Заболяването е характерно за детската възраст. Най-опасна е за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота.
Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни.
Заразяването с коклюш става по въздушно-капков път чрез близък контакт с болен при кихане и кашлица. Може да се предаде също от лице, което има лека форма на заболяването или от инфектирано лице, което няма симптоми.
Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (хрема, запушен нос, кихане, слабо повишена температура, отпадналост и лека кашлица). Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.
Вторият етап на заболяването протича с интензивни пристъпи на кашлица, хрипове при всеки рязък дъх след кашляне, повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца. Бебетата и малките деца са податливи на усложнения от коклюш като пневмония, повръщане, гърчове, дехидратация (обезводняване). При малки бебета пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането.
След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца).
Изложени на риск от заразяване са всички, които не са ваксинирани срещу коклюш. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко. При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.

Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация. В България имунизацията срещу коклюш се прилага с комбинирани ваксини (с коклюшна компонента в състава), различни за различните възрасти. Първичната имунизация се състои от три дози на 2-ри, 3-ти и 4-ти месец. Първата реимунизация се провежда през втората година на детето, втората реимунизация на 6 – годишна възраст и третата реимунизация на 12 годишна възраст.