18 ноември Международен ден без тютюнопуше
От 1977 год. в САЩ всеки трети четвъртък на месец ноември по инициатива на Американската общност за борба с рака се организира кампания срещу тютюнопушенето. Това е кампания, която дава възможност на милиони американци да се откажат от пушенето като вреден навик поне за един ден, а понякога и завинаги. Идеята впоследствие прераства в Национален ден без тютюнопушене и се чества официално от страни на Международния съюз за борба с рака, както и в България.
Тютюнопушенето е поведенчески фактор с изключително
неблагоприятни здравни последици, една от най-важните причини за
инвалидизиране, страдание и преждевременна смърт. Тютюневият дим е коктейл от
отрови по-важни от които са:
Никотин – основното токсично вещество в цигарите. Отравянето с него не е остро
и
незабавно, а
хронично и с тежки последици за здравето. Той е смъртоносна отрова и
предизвиква зависимост към цигарите.
Катран маслена комбинация от 60 вещества които причиняват рак. Уврежда белодробните тъкани. Оцветява пръстите и зъбите.
Въглероден оксид – силно отровен газ, който не позволява на червените кръвни кледки да пренася кислорода от белия дроб до тъканите.
Статистиката на смъртността, свързана с тютюнопушенето е ужасяваща. Тютюнът е доказан и вероятен увреждащ фактор, който в комбинация с други рискови фактори – нездравословно хранене, затлъстяване, намалена физическа активност, високо кръвно налягане, стрес води до заболявания с тежки последици:
– Белодробни заболявания – Хронична обструктивна белодробна болест, емфизем, бронхиектазии, хроничен бронхит, алергии, туберкулоза;
– Болести на сърдечно-съдовата система – Исхемична болест на сърцето, сърдечен инфаркт;
– Мозъчно-съдова болест, инсулт, атеросклероза;
– Злокачествени заболявания – Рак на белия дроб, рак а гърлото, рак на панкреаса, рак на стомаха, рак на пикочен мехур, рак на бъбреците, рак на шийката на матката, рак на простата;
– Остеопороза;
– Увреждане на репродукцията;
– Импотентност, стерилитет;
– Ранна менопауза;
– Преждевременно раждане, аборт.
Средната загуба на живот при пушачите е 8 години, но за тези
които умират в средната си възраст, тази загуба е значително по-голяма.
Тютюневият дим е сложна комбинация от около 4000 дразнещи и системни токсични
агенти, канцерогенни и мутагенни вещества. Увреждането е не само сред активните
пушачи, а и сред тези, които не пушат а са изложени на тютюнев дим – пасивни
пушачи. Вдишването на тютюнев дим от средата на обитаване, включващ дима
издишван от пушача и дима, който се отделя от горящия край на цигарата
представлява пасивно тютюнопушене. Пасивно пушещите приемат отровните съставки
наравно с пушачите. Наблюдава се снижаване на възрастовата граница на първото
пропушване сред тинейджърите 12-13 годишна възраст.
Тревожно е състоянието при бременн майки с деца, малцинствата https://www.nepushaveche.com/
Немски експерти съобщиха 5 научни факта, свързващи пушенето и състоянието на мозъка. Може би тази информация ще помогне на хората, пристрастени към цигарите, да вземат много важно решение в живота си:
- Съдържащият се в цигарите никотин се всмуква в рецепторите на мозъка, като активира тази негова област, която е свързана с чувството за удоволствие и поощрение. Именно това е причината пушачите трудно да се отказват от вредния навик. При липсата на никотин те стават раздразнителни и тревожни.
- Прекаленото пушене отслабва функциите на мозъка и намалява размера му. То води и до понижаване на когнитивната дейност при възрастните хора, като негативният ефект от цигарите се запазва години, след като са се отказали от пагубния навик. Затова пушачите значително по-често се сблъскват със старческото слабоумие, при тях рискът от деменция е със 79% по-висок в сравнение с хората, които не пушат. Рискът от безсъние и апнея при подвластните на вредния навик също е по-висок, което увеличава опасността от деменция, твърдят немските специалисти.
- Пушенето понижава интелекта, тъй като намалява притока на кислород към мозъка. Но пък се увеличава съдържанието на въглероден диоксид, което влияе негативно върху хемоглобина. При заклетите пушачи често е намалена способността да анализират проблемите на работното си място и да ги решават.
- Твърдението, че пушенето помага на хората да се концентрират и да фокусират вниманието си върху някакви задачи, е мит. В действителност цигарите имат точно обратното действие. Те значително понижават тези способности. Поради недостига на кислород мозъкът на пушачите много по-бързо се изморява.
- Рискът от инсулт при пушачите е по-висок. Наличието на никотин в кръвта я прави по-гъста, а това увеличава опасността от появата на тромби в артериите, които снабдяват мозъка с кръв. В резултат рискът от инсулт съществено нараства.